Pražská paroplavba kmotrem kachyní parníkových

Cesta lodí do zoologické zahrady okouzlujícím historickým jádrem Prahy je nezapomenutelným zážitkem, který si každoročně dopřávají desetitisíce Pražanů i návštěvníků hlavního města. Plavba lodní linkou z Rašínova nábřeží a zpět dodává procházce mezi exotickými zvířaty tu pomyslnou "třešničku na dortu" a milují ji děti i dospělí.

V pátek 6. září se na tuto plavbu ráno vydali historickým parníkem Vltava zástupci Pražské paroplavební společnosti v doprovodu s ředitele pražské zoo Miroslava Bobka, aby společně v zoo pokřtili pár kachyní parníkových, který se v zoo od svého zimního příchodu zabydlel ve sdíleném výběhu s tučňáky. Cestu kmotrům kachyní parníkových a pozvaným hostům, kteří zaplnili paluby parníku, zpříjemňoval poutavý a fundovaný výklad o pamětihodnostech, kolem nichž proplouvali, tradiční jazz spjatý s kolesovými parníky v podání Dixie Bandu, nejen pro děti lákavé malování na obličej i tělo, občerstvení od vlastního cateringu holdingu Prague Boats, do něhož dnes Pražská paroplavební společnost patří, či skládačky, které účastníkům plavby firma Lego věnovala jako malé dárky.

V zoologické zahradě pak čekal cíl slavnostní plavby - kachyně parníkové. Tito nelétaví ptáci získali od přírodovědců své pojmenování podle charakteristického pohybu, kterým si pomáhají v plavbě po hladině, když potřebují vyvinout vyšší rychlost - svými krátkými křídly otáčejí podobně jako parníky svými kolesy a odrážejí se jimi tak od hladiny. Jak s úsměvem při křtu podotkl ředitel zoo Miroslav Bobek, kachyně parníkové dokážou tak plout dokonce o něco rychleji, než pražské parníky. Původní domovinou kachyní parníkových je nejjižnější výběžek Jižní Ameriky, Ohňová země, ty pražské se ale narodily v německém zooparku.

Zakladatel holdingu Prague Boats Richard Vojta a ředitel Pražské paroplavební společnosti Pavel Mácha kachyně parníkové pojmenovali podle památkově chráněných historických parníků Vltava a Vyšehrad a od ředitele zoo Miroslava Bobky převzali dekret o adopci, Pražská paroplavba se tak stala i sponzorem těchto pozoruhodných ptáků. Miroslav Bobek jen v nadsázce vyjádřil obavy o jména případných potomků Vltavy a Vyšehrada, když historické parníky už zdobí Prahu poslední dva, v paroplavebních archívech se však jmen slavných pražských parníků najde ještě dost.

Vydařená slavnost potvrdila, že na návštěvu zoo je nejlepší vydat se lodí - kromě dvojnásobného zážitku je tak možné se účinně vyhnout i pražským dopravním zácpám. A také ukázala, že příznivci paroplavby mají další důvod pro návštěvu zoo.